YSK’nın Aldığı Bu Kararları Tanımıyorum

Paylaş:
Paylaş:

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Memleket Partili Tarsus ve Güzelbahçe Belediye Başkan Adaylarının adaylıklarının İl Seçim Kurulları tarafından iptal edilmesine tepki göstermek için Yüksek Seçim Kurulu önünde basın açıklaması düzenledi. Düzenlediği basın açıklamasında YSK, CHP ve Ak Parti’yi sert sözlerle eleştirdi. İşte İnce’nin açıklamasında öne çıkan başlıklar:

YSK HER YERDE FARKLI BİR KARAR ALIYOR

Bir yanda bizi seçmezseniz size hizmet gelmez diyen Erdoğan var, öbür yanda bize vermezseniz oyunuzu AKP gelir diye korkutan muhalefet var. Birisi tehdit ediyor, birisi korku salıyor. Bir de bunların içinde YSK var. Millete seçenek bırakmayan bir YSK. Seçimlerin Anayasaya yasalara uygun bir şekilde yapılmasını sağlayacak olan kurum YSK. Yani YSK’ya güvenmekten başka bir şansımız kalmadı. Fakat bu ülkede tuz koktuğu için YSK da farklı farklı kararlar alıyor. Örneğin Tarsus’ta farklı karar alıyor, Mezitli’de farklı karar alıyor, Dikili’de farklı karar alıyor, Güzelbahçe’de farklı karar alıyor. İl Seçim Kurulu başka bir şey söylüyor, İlçe Seçim Kurulu başka bir şey söylüyor, YSK başka bir şey söylüyor. İlçe Seçim Kurulu’ndaki hakim ve 2 memur üye olabilirsin diyor, İl Seçim Kurulu olamazsın diyor.

YSK’YA SESLENİYORUM; BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARIMIZIN ADAYLIKLARINI SİZ NASIL ENGELLİYORSUNUZ?

Yani değerli arkadaşlarım bakın önce şunu bir hatırlatalım, Sayın Hakimlere şunu hatırlatıyorum. Siyaseti bilmeden kararlar veriyorsunuz. Merkez yoklamasında şöyle mi yapmışlar “5 aday adayı var beşini getirmişler parti meclisine, beşini de oylamışlar”
böyle mi yapmışlar? hayır. Tek bir kişinin ismini getiriyorlar oraya, diğerlerini asla adını bile almıyorlar. O bir kişinin ismini oylatıp geçiriyorlar. Yani sahtekarlık yapıyor siyasi partiler Türkiye’de. Sayın yargıçlar da bu sahtekarlığa alet oluyorlar. Bu doğru değildir. Bir kişi süresi içerisinde bir partiden istifa etmişse, o her şeyden istifa etmiş demektir. Bir kişi partiden istifa etmişse aday adaylığından da çekilmiş demektir. Yani hangi hakla kişilerin seçime girmesini engelliyorsunuz. Yani ön seçimi mi kaybetmiş bu arkadaşlarımız? Bu arkadaşlarım partinin üyelerinin önüne sandık koyulup seçime girmişler böyle bir seçimi mi kaybetmişler? Hayır böyle bir şey yok. O zaman siz bunların adaylığını nasıl engelliyorsunuz o zaman?

CHP YÖNETİCİLERİ SİZ NE UTANMAZ İNSANLARSINIZ

YSK’daki yargıçlara sesleniyorum. Polatlı’nın CHP adayı MHP’liydi. MHP’li belediye başkanıydı. Bunu nasıl aday yaptınız peki? CHP’nin Keçiören Belediye Başkan Adayı İYİ Parti’nin İl Başkanıydı. Bunu nasıl aday yaptınız? CHP’lilere sesleniyorum. CHP’nin yöneticileri ne utanmaz insanlarsınız siz! İYİ Parti’den AKP’den MHP’den ne kadar adam varsa hepsini alıp aday yaptınız, hepsine Yenimahalle hariç, Yenimahalle hariç, Mamak hariç, hiçbir adayınız CHP’li değil İYİ Partili MHP’li. Bunlara rağmen aday yaptınız ama Memleket Partisi’nden aday olmak isteyen insanlara itiraz ediyorsunuz. Bunların adaylıklarını İptal ettiriyorsunuz, hiç utanma yok mu sizde? Utanmıyor musunuz? Koca koca hakimler de bunlara alet oluyor, dizayn ediyorlar.

TARSUS’TA HALUK BOZDOĞAN’IN KAZANACAĞINI BİLİYORSUNUZ ONUN İÇİN ADAYLIĞI İPTAL ETTİRİYORSUNUZ

Biliyorsunuz çünkü Tarsus’ta Haluk Bozdağ’ın kazanacağını biliyorsunuz, onun için iptal ettiriyorsunuz. Siyaseti dizayn ediyorsunuz. Ey YSK, sana nasıl güveneceğim? Bak CHP’ye sesleniyorum. Tarsus’ta adaylığımızı İptal ettiriyorsunuz peki size Büyükşehir’in mazbatasını verecek mi bu YSK? Hiç orasını düşünmüyorsunuz değil mi? İşinize geldiği gibi. İşinize geliyorsa İYİ Partili, MHP’li AKP’li her yerden aday yapıyorsunuz ama Memleket Partisi’nin adaylarına itiraz edip onları düşürtüyorsunuz.

YSK’NIN ALDIĞI BU KARARLARI TANIMIYORUM

Yargı, siyasetin tam göbeğindedir. YSK bu seçimleri sağlıklı bir şekilde yapamayacağını artık göstermiştir. Güvenimiz sıfırdır. Biz bildiğimiz yoldan devam edeceğiz. Biz bu ülkenin üçüncü yoluyuz. Ne Cumhur Ne Millet. Millet zaten dağıldı. Cumhur da çıkar ortaklığı. Biz doğru bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz. Buralarda seçime gireceğiz bunu göreceksiniz. Ama yargının YSK’nın bu şekilde alet olmasını şiddetle kınıyorum. Aldıkları kararları tanımıyorum. Memleket Partisi olarak doğruları söylemeye devam edeceğiz diyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Sağ olun.

Önceki yazı
Ben Diyorum İlke O Diyor İlçe
Sonraki yazı
Türkiye Kuleciler ve Ayakkabı Kutucular Arasına Sıkışmayacak Kadar Büyük Bir Ülkedir

Hızlı Menü

Son Haberler