CHP Milletvekili, MUHARREM İNCE

İKTİDAR OLABİLMENİZ İÇİN DAHA KAÇ BOMBA PATLAYACAK?


21.10.2015

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu sert bir dille eleştirdi.

İnce, "Başbakan'ın açıklamaları vardı. Gerçekten çok garipsedim. 'Ankara'daki patlamadan sonra oyumuz arttı' diyor. Bu nasıl vicdandır? Bu nasıl bir şeydir? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Davutoğlu, tek başınıza iktidar olabilmeniz için kaç patlama daha olacak? 400 vekil olana kadar daha kaç patlama olacak? Kaç çocuğumuz ölecek? Böyle bir şey olabilir mi? Patlamayla oy arasında ilişki kurabilen, patlamayla oy artışı arasında ilişki kurabilen bir insan, vicdanını yitirmiş demektir. Yüreğine beton dökmüş bir insan var demek ki karşımızda" ifadelerini kullandı.
 

'Acılarımız ortaktır' diyen İnce, "Acılarımız ortaktır. Malatyalı gençlerin ölmesiyle, Yalovalı gençlerin ölmesi arasında bir fark yoktur. Hepsi aynıdır. Bu memleketin evlatlarıdır. AKP'nin gençlik kollarındaki çocukların ölmesiyle, CHP'nin gençlik kollarındaki çocukların ölmesi aynı şeydir. Arlarında hiçbir fark yoktur. Bunlar nasıl bir vicdan sahibidir? Doğrusu anlayabilmiş değilim" şeklinde konuştu.
 

"AKP MİLLETVEKİLİ NE OLACAK?"
 

İnce, AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu'na da yüklenerek, "Diyarbakır Baro Başkanı bir televizyon kanalında 'PKK bir terör örgütü değildir' diyor. Tutuklanıyor, mahkemeye sevk ediliyor. AKP Milletvekili Orhan Miroğlu'da aynı lafı söyledi. Ona ne olacak? Biz açık söylüyoruz, PKK bir terör örgütüdür. Kediye kedi diyeceksin, teröre terör diyeceksin, teröriste terörist diyeceksin, IŞİD'e 'öfkeli gençler' demeyeceksin. Terörist diyeceksin. Çıkıp bunu net bir şekilde söyleyeceksin. Diyarbakır Baro Başkanına bunu yapıyorsunuz, AKP Milletvekili ne olacak?" dedi.
 

"HER ŞEYİMİZİ AYRIŞTIRDILAR"
 

İnce, Türkiye'de her şeyin ayrıştırıldığını iddia ederek, şunları söyledi: "İnanın ki Türkiye çıldırmış olmalı. Türkiye bunları hak etmiyor. Bizim derelerimizi kuruttu bunlar. Kuşlarımızın yuvasını bozdu. Güllerimizi sararttı bunlar. Işığımızı söndürdüler. Tarihe 'çanak çömlek' dediler. 'Bu kötü insanlardan' kurtulmamız lazım. Bunlar 'kötü' insan. Bunlar Türkiye'yi ayrıştırıyor. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, AKP'li-CHP'li, Laik-Anti Laik, Atatürkçü-Atatürkçü olmayan, Kadın-Erkek, Doğulu-Batılı diye ayrıştırıyor. Camilerimizi ayrıştırdı. Okullarımızı ayrıştırdı. Bankalarımızı ayrıştırdı. Sendikalarımızı ayrıştırdı. Yemeklerimizi ayrıştırdı. Lokantalarımızı ayrıştırdı. Gıdalarımızı ayrıştırdı. 'Helal gıda, helal olmayan gıda.' Her şeyi ayrıştırdı bunlar. Bu 'beladan' kurtulmamız lazım. Bundan hep birlikte kurtulacağız."
 

"SEN NE YAPIYORDUN?"
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da açıklamalarından dolayı sert bir dille eleştiren İnce, "Her gün şehit haberleri alıyoruz. Peki, Valilere talimat veren bunlar değil miydi? 'operasyon yapmayın' diye Valilere talimat verenler bunlardı. Şimdi Valileri suçluyor. 'Bazı kamu görevlileri yanlış yapmış olabilir' diyor. Kime geçmişte kardeşim dediyse, hepsini tek tek satıyor. Kaddafi'yi, Abdullah Gül'ü, Esad'ı, Valileri sattı. Kamu görevlilerini uyarıyorum, sizi bir gün satacak. Hazırlıklı olun. Kanunsuz emirleri yerine getirmeyin. "Çözüm sürecinde PKK silah yığınağı yapmış' diyor. Sen neydin o zaman? Sen ne iş yapıyordun? Sen bu ülkeyi yönetmiyor muydun? PKK silah yığınağı yaparken sen ne yapıyordun?" dedi.
 

"TÜRKİYE'DE GÜVENLİK SORUNU VAR"
 

Türkiye'de güvenlik sorunu olduğunu ileri süren İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin çok ciddi güvenlik sorunu var. Türkiye'nin çok ciddi dış politika sorunu var. Türkiye'nin çok ciddi ekonomik sorunları var. Eğitim dip yapmış, çökmüş artık. Toplumsal barışla ilgili sorunlarımız var. Biz bu ülkenin eğitimini yeni bir hamleyle, Türkiye'de dış politikayı geleneksel çizgilerine oturtarak, Atatürk'ün 'Yurtta barış dünyada barış' dediği gibi o şanlı günlerine geri döndürerek, Köy Enstitülerinin ruhunu eğitime vererek, ekonomisini canlandırarak, kalkınmasını hızlandırarak, enerji maliyetlerini düşürerek, sanayisinde verimliliği üretimini artırarak, turizmini canlandırarak, tarımını daha verimli hale getirerek, ülkeyi başı dik bir hale getirebiliriz. Bunu Cumhuriyet Halk Partisiyle birlikte yapacağız. Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nda ne ediyordu? 'Hatt-ı müdafaa yoktur, Sath-ı müdafaa vardır' O satıh bütün vatandır. Seçimlerde 'Hatt-ı müdafaa yoktur, Sath-ı müdafaa vardır' diyeceğiz."