CHP Milletvekili, MUHARREM İNCE

İnce'den 24 Kasım Açıklaması

İnce'den 24 Kasım Açıklaması

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Eğitimi, öğretmeni konuşmak geleceği konuşmaktır. “ dedi

Kasım Öğretmenler günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Eğitimi, öğretmeni konuşmak geleceği konuşmaktır. “ dedi

İnce açıklamasında “Gelecekte sorunlarımıza çözüm üretmede en büyük beklentimiz olan eğitimin kendisi sorun ise, eğitimin temeli olan öğretmen sorunlu ise gelecek için karamsar olmaktan daha doğal bir durum olmaz. 13 yıldır, “eğitim bizim öncelikli meselemiz” diyen bir iktidarın elinde herkesin eğitim sistemimizden beklentilerinin en alt düzeye indiği bir süreçten geçiyoruz.” dedi

 

Öğretmenlik mesleğinin itibarının en alt düzeye indiğini, sadece iş garantisi nedeniyle tercih edildiği bir ülkede öğretmenlerin sorunlarını konuşurken, öğretmenlik mesleğinin sorunlarını da birlikte konuşulması ve çözümler üretiilmesi gerektiğini vurgulayan İnce açıklamasını şöyle sürdürdü.

 

"Öğretmenlerimizin ekonomik, iş ortamına bağlı sorunların yanında belki de en önemlisi iktidarın öğretmene karşı olan tutumudur.Öğretmenlere yönelik siyasi ve ideolojik baskılar, benden olanlar ve olmayanlar biçimindeki güçlü ayrım, akıl, mantık, konu odaklı tartışma, uzlaşma, bilim, ahlak, katılım, sorumluluk gibi okul ortamında varlığını en güçlü biçimde hissettirmesi gereken kavramların uzaklaştırılmasına neden olmuştur.

 

Çocuklar kendi kendilerine öğrenebilirler, birlerinden, anne-babalarından öğrenebilirler ama asıl ve etkili olan öğrenmeyi öğretmenle gerçekleştirebilirler. O nedenle eğitimdeki başarının sınırlarını öğretmenin durumu belirler.Bunun için öğretmenlerin toplumun, hepimizin, kutup yıldızı olduğu bilinciyle hareket etmeliyiz.Onları ekonomik sorunlara boğan, mevzuatla sıkboğaz eden bir sistemle bundan öteye gidilemez.

 

Bir İngiliz Bakan, Fin okullarını gezerken görüştüğü okul müdürüne “personelle ilgili en önemli sorununuz nedir” diye sorduğunda aldığı cevap “en iyi öğretmenlerim doktora eğitimine gidiyorlar” olur.Okullarında en önemli sorunun böyle bir sorun olduğu bir eğitim sistemine olan özlemimi belirterek, öğretmenlerimizin öğretmen gününü kutluyorum.Onlara yaşatılan onca sorunlara rağmen hala öğretmenlik mesleğinin temel değerlerini korumak için verdikleri mücadeleden dolayı meslektaşları olarak takdirlerimi iletiyorum."