CHP Milletvekili, MUHARREM İNCE

Büyük Önder ATATÜRK'e Yüzyılın En Büyük Çevre Lideri Ödülü Verilmesi İçin Girişim

Büyük Önder ATATÜRK'e Yüzyılın En Büyük Çevre Lideri Ödülü Verilmesi İçin Girişim

“UNESCO Sürecinde Yürüyen Köşk” konulu konferans Yalova Kent Müzesi’nde gerçekleştirildi. Konferansa, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Çevre eski Bakanı İmren Aykut, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman

 “UNESCO Sürecinde Yürüyen Köşk” konulu konferans Yalova Kent Müzesi’nde gerçekleştirildi. 

 

Konferansa, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Çevre eski Bakanı İmren Aykut, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova eski Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu katıldılar.

 

Konferansın açılış konuşmasını Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman yaptı. Salman, Yalova’nın tarihi açısından önemli bir gün olduğunu belirterek, “Yalova doğumluyum ama Atatürk’ün Yürüyen Köşk’üyle tanışmam geç oldu. Yürüyen Köşk, 12 Eylül 1980 Darbesiyle kapatıldı ve uzun süre halka karşı yasaklı bölge oldu. Yürüyen Köşk’e ilk neşteri vuranlar ise o yıllarda Yalova ADD Şube Başkanı olan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve halen Yalova Belediye Meclis üyesi olan Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Faruk Kırtay oldu. 1990’lı yıllarda açılan imza kampanyaları sonrasında Yürüyen Köşk ülke gündemine gelerek kamuoyunda tartışma konusu oldu.  O dönemler Yaşar Okuyan da Milletvekiliydi ve önemli katkıları oldu. Dönemin Çevre Bakanı İmren Aykut, 1998 Yılında Yalova’ya gelerek Atatürk’ün Köşkünün onarımı yaptırarak yıllar sonra Yürüyen Köşk halkın ziyaretine yeniden açıldı” dedi.

 

Salman:" Yürüyen Köşk İçin Kellemi Ortaya Koydum"

 

Yürüyen Köşk’ün açılmasının ardından 2004 Yılında Yalova Belediye Başkanı seçilen, Barbaros Binicioğlu’nun  burayı yeniden elden geçirerek bakımını yaptırdığını, Köşk’ün Yalova’nın marka değeri olması için yoğun çaba sarf ettiğini belirten Salman “Son dönemde ben bu konuyu gündemime aldım.  Burası, Yalova’nın dışındaki illerden de öğrencilerin durağı oldu. Yalova marka konusunda çok kısır bir yer. Bizim Yürüyen Köşk’ü çok iyi tanıtmamız lazım. Bu manada ben bu işe kellemi koydum. Bize düşen burayı dünyaya tanıtmaktır. İnşallah UNESCO’nun tarihi kültürel miras listesine buraya aldırdığımız zaman iyi bir adım atmış olacağız” dedi.

 

İnce: "Yürüyen Köşk Konusunda İlk Çalışmayı 20 yıl önce Gazeteci Faruk Kırtay'la birlikt e Yaptık"

 

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise çocukluk dönemlerinde Yürüyen Köşk’ün yan tarafında yüzdüklerini dile getirdi. İnce, buranın daha sonra halka kapatıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

 

“Bu sorunu Barbaros Binicioğlu çözdü. Tribünlerde, ‘Manisalı başkan istemiyoruz’ diye bağırlardı ya. O Yalovalı belediye başkanları çözemedi ama yuhalatılan belediye başkanı Binicioğlu çözdü.  Binicioğlu ayrıca, Atatürk'ün çiftliği Tigem arazileriyle de Yalova halkını denizle buluşturdu. Ben doğruya doğru derim. Bu işin mimarı odur. 20 yıl önce, ADD Yalova  İl Başkanı döneminde Yürüyen Köşk’e gittim. Bir kış daha olsa köşk gidecek, yıkılacak kadar kötü durumdaydı. Yıkılmak üzereydi. Dönemin Valisi Nihat Özgöl’le görüştüm. Vali'nin haberi yoktu. İl Çevre Müdürü Bora Yalçın'ı çağırdı. Muharrem Bey’le bu konuda uğraşın dedi. Sonra bu konudan kim anlar dedik, Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Faruk Kırtay’ı çağırdık. 3’ümüz bu konuyla ilgili koca bir dosya hazırladık Vali’ye götürdük. Bir süre sonra gazetede Çevre Bakanı İmren Aykut konuyla ilgilendiği haberi çıktı. İlk neşteri atan kişi İmren Aykut’tu. Bakanımıza ve belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.”

 

Binicioğlu" Yalova'nın Tek Markası Yürüyen Köşk'tür"

 

Yalova eski Belediye Başkanı Barboros Binicioğlu ise, “Uzun aradan sonra Yürüyen Köşk’e önem verilmesi çok önemli. Yalova’nın kimliği. Yalova’da bundan başka bir şey yok. Elimziden gelen bir şey varsa burasıyla ilgili yapmaya devam edeceğiz. Çalışmalarından dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Aykut : "Atatürk’e Yüzyılın Dünya Çevre Ödülü Verilmeli…"

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Eski Çevre Bakanı İmren Aykut ise Yürüyen Köşk’ün bu günlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Aykut, “Türkiye’de sürdürebilirlik diye bir şey yok. Burada ise güzel bir şey var. Birinin bıraktığını, diğeri devam ettirmiş. Bu önemli” diyerek şöyle konuştu:

“20 yıl önce Yalova’ya Yürüyen Köşk’ü görmeye geldiğimde, Atatürk’e birkez daha hayran kalmıştım.  1998 yılında  Çevre Bakanlığım dönemimde  20 milyar lira harcanarak onarılan Atatürk'ün Yürüyen Köşkü’nü, açarken o yıllarda tüylerim diken diken olmuştu. Bugün yeniden ziyaret ettim. Aynı duyguları yaşadım.  Atatürk'ün bir çınar ağacının dalının kesilmemesi için tramvay raylarıyla 4 metre 80 santimetre kaydırdığı köşk, Bir  Dünya harikasıdır. Ve mutlaka  UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmelidir. Atatürk'ün ne kadar geniş ve ileri görüşlü bir insan olduğunu bu yapıt ortaya koymuştur. Atatürk’e Yüzyılın Dünya Çevre Lideri ödülü verilmesi için çalışmalara başlayacağım” dedi.

Konuşmaların ardından İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. D.r Neslihan Dostoğlu ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden Yar. Doç. Dr. Selçuk Seçkin Yürüyen Köşk’le ilgili sunum yaptılar. Sunumun ardından Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Yürüyen Köşk’e katkılarından dolayı, Çevre eski Bakanı İmren Aykut ve Yalova eski Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’na birer plaket verdiler.

 

Yürüyen Köşk

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk kez 1927'de geldiği Yalova'da önceleri satın aldığı Baltacı Çiftliği'ndeki çadırda kalıyordu. Kenti çok seven Mustafa Kemal Atatürk, pek çok kez ziyaret ettiği kentten 21 Ağustos 1929 tarihinde Bursa ziyareti için geçti. Ertuğrul Yatı'yla kente gelen Büyük Önder Atatürk’ün dikkatini Yalova iskelesi yakınındaki Millet Çiftliği içindeki büyük bir çınar ağacı çekti.Çınarın görüntüsünden etkilenen Atatürk’ün isteğiyle yat durduruldu. Yatın teknesiyle karaya çıkıldı. Çınarın gölgesinde bir süre dinlenen Atatürk, ulu çınarın civarına bir köşk yapılması emrini verdi.21 Ağustos 1929 tarihinde inşasına başlanan köşk 22 gün sonra 12 Eylül'de tamamlandı. Atatürk, 1930 yazında bir gün köşke gittiğinde, orada çalışanlar, yandaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan dalını kesmek için izin istediler. Atatürk ise, çınar ağacının dalının kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını istedi. Bunun üzerine köşk yaklaşık 5 metre kaydırıldı.